Josefine Johansson har stängt sitt hundtrim på Sevedegatan i Vimmerby. Hyreskontraktet löper ut på fredag.
Foto: Simon Henriksson
Med bara några dagar kvar på hyreskontraktet börjar Josefine Johansson från Hultsfred bli klar för att låsa dörren för sista gången. Det är bara lite slutstädning som återstår.
– Hyreskontraktet löper ut på fredag, säger Josefine Johansson som startade verksamheten i Vimmerby våren 2020.
Nu har hon meddelat alla sina kunder personligen, att hon sätter punkt för verksamheten i Vimmerby.
Det var en ren slump egentligen att hon tog det här beslutet.
– Jag fick en fråga om att börja jobba som mentor på en skola i Hultsfred. Jag har varit sugen och sökte en tjänst för länge sedan, så när de frågade mig tänkte jag ”det kanske är någon mening med det”, säger Josefine Johansson.
”Haft jättefina förutsättningar”
Men det är inte bristande kundunderlag som fått henne att fatta beslutet. Tvärt om. Hon har haft bra att göra, så hon vill passa på att tacka alla kunder.
– Jag har haft jättefina förutsättningar, men det känns som det är något fel i systemet. Det är inte lätt att vara egenföretagare, även att jag varit fullbokad. Någonstans går det en gräns när det inte är värt det längre, så när det dök upp en chans var det inte mycket att fundera på. Ibland får man bara säga ja till saker.
Har kvar föreaget
Så för sex-sju veckor sedan pausade hon jobbet som hundfrisör. Hon väljer ordet paus, eftersom hon inte vet hur framtiden kommer bli.
– Jag har kvar företaget och ska prova det här fram till sommaren i alla fall, så får vi se hur det blir sedan. Om jag trivs och skolan trivs med mig kommer jag förmodligen vara kvar där ett tag, säger Josefine Johansson och tillägger:
– Jag har även några hundar jag kommer fortsätta ta hand om, men det behöver jag ingen lokal till, utan det gör jag hemma. Det är äldre hundar som jag inte tycker ska behöva lära känna någon ny, och så gör jag det för min egen skull också, säger Josefine Johansson.
Kan det komma att bli en fortsättning i Vimmerby längre fram?
– Jag tror aldrig jag kommer öppna i Vimmerby igen i alla fall, inte som det känns nu utan i så fall blir det Hultsfred där barnen går i skolan.