Johan "JC" Carlsson följer med och leder Vetlanda IB även i Allsvenskan.
Foto: Privat
Under fredagen gick Vetlanda IB ut med nyheten att Johan "JC" Carlsson signerat ett nytt kontrakt med klubben och därmed påbörjar förberedelserna inför sin fjärde i VIB.
– Johan har gjort det väldigt bra under sin tid i VIB och är en stor del i lagets framgångar de senaste säsongerna där avancemanget till Allsvenskan är den största prestationen. Johan är en riktig föreningsmänniska som alltid ställer upp för klubbens bästa så det var högt prioriterat att få hans signatur på kontraktet, säger VIB:s sportchef Henrik Åhlund i ett pressmeddelande.
Johan Carlsson, som tidigare varit tränare för såväl Vimmerby IBK som Vimmerby IF, ser fram emot att leda laget ytterligare ett år och nu då i landets näst högsta division.
– Utvecklingen på spelarna har varit enorm, både som spelare och som personer. Nu i allsvenskan kommer det att krävas otroligt mycket mer av oss alla, organisation, ledare, spelare etc. Spelarna kommer att få känna på ett nytt träningsupplägg på försäsongen samt under säsong, som de ej haft tidigare. Sen hoppas jag på att Hasses Sportcenter fortsätter att fyllas med den fantastiska publik som vi är bortskämda med. Nu är det bara att köra, 31 maj är första träffen med truppen, då sätter vi upp nya mål, säger VIB-tränaren Johan Carlsson.