Länsstyrelsen vill se ett tillfälligt stopp för bevattning med åvatten. Foto: Länsstyrelsen
Uppmaningen: Vattna inte med åvatten
Länsstyrelsen går ut med en uppmaning om att boende i länet inte ska använda åvatten till bevattning.
Det varma vädret och bristen på nederbörd har börjat hota växt- och djurlivet i länets åar, skriver Länsstyrelsen i ett pressmeddelande. Myndigheten vill se ett stopp för bevattning av fält och trädgårdare.
Hårdast drabbat är södra Kalmar län där vattendragen har låga till mycket låga flöden. Även de större vattendragen i länet, så som Alsterån och Emån, har låga flöden.
Så här skriver Länsstyrelsen i ett pressmeddelande:
"Det är inte tillåtet att pumpa upp vatten när vattentillgången är begränsad och det finns risk för skada på naturmiljön. Vid dagens låga vattenföring kan varje större vattenuttag orsaka skada, men också summan av många små uttag kan skada växt- och djurlivet i åarna."
För den som har tillstånd att ta ut vatten gäller de villkor som anges i tillståndet.