Annons:

  • Välbesökt utställning för fotoklubben – sista chansen nu i helgen

    Den gångna helgen hade Vimmerby Fotoklubb vernissage. Nu till helgen ges en sista chans att se årets utställning. Klubbens ordförande Emmelie Wallmark ses som trea från höger på bilden. Foto: Hans Carlsson

  • Välbesökt utställning för fotoklubben – sista chansen nu i helgen

    Foto: Hans Carlsson

  • Välbesökt utställning för fotoklubben – sista chansen nu i helgen

    Foto: Hans Carlsson

  • Välbesökt utställning för fotoklubben – sista chansen nu i helgen

    Foto: Hans Carlsson

Välbesökt utställning för fotoklubben – sista chansen nu i helgen

Den gångna helgen hade Vimmerby Fotoklubb vernissage på sin nya utställning. Om du missade den då har du en ny chans på lördag och söndag denna vecka.
– Vi hade jättebra med besökare och fick även nya medlemmar, berättar ordförande Emmelie Wallmark.

Annons:

I två veckor har Vimmerby Fotoklubb hyrt den tomma butikslokalen på Drottninggatan där det tidigare var djuraffär. Här håller man nu sin årliga fotoutställning. Vernissage hölls den gångna helgen och utställningen avslutas helgen som kommer.

Under veckan har man också öppnat extra för några klasser från Astrid Lindgrens skola samt anpassade grundskolan på Vimarskolan.

– Vernissagen var jättebra. VI tänkte inte riktigt på att det var allhelgonahelg och att nästan allt var stängt på stan, men vi hade bra med besök under hela lördagen, och söndagen var ännu bättre. Extra kul också att vi har fått flera nya medlemmar under veckan, berättar Vimmerby Fotoklubbs ordförande Emmelie Wallmark, som är en av ett 20-tal medlemmar som är med och ställer ut.

Omfattande utställning

– Varje fotograf har en sektion, och man styr helt själv vad man vill göra med den samt vilket eventuellt tema ens bilder ska ha. Den enda policyn vi har är att det inte får vara något stötande eller politiskt budskap när utställningen är i klubbens regi.

Utöver fotografernas egna bilder visas även fyra sektioner med bilder från klubbaktiviteter, printade och ramade bilder uppdelade på olika aktiviteter samt ett bildspel på tv som visar klubbens verksamhet – lite av ”behind the scenes”.

Inför utställningen gjorde man om en hel del i lokalen. Bland annat delade man av med vita frigolitväggar för att få mer väggyta och få plats med alla bilder.

Aktiv förening för alla

Vimmerby Fotoklubb är en synnerligen aktiv förening.

– I år har vi haft 35 gemensamma aktiviteter, och vi kommer närma oss 40 när året är slut. Det handlar om allt från utflykter och resor till workshops, föreläsningar och föreningssamarbeten. Verksamheten är anpassad för alla – oavsett om du precis har köpt din första kamera eller om du har fotograferat hela ditt liv, berättar Emmelie Wallmark.

– Det finns inga gränser. I dag har vi ett 50-tal medlemmar från hela regionen, varav kanske 15-20 är väldigt aktiva och andra lite mindre aktiva. Det vi önskar är att man tycker om att fotografera, vill lära sig och utvecklas. I början av varje år har vi en grundkurs om hur man ska gå från autoläget på sin kamera till att ställa in själv. Det är också kul med blandningen bland medlemmarna – här är det allt från unga tjejer och killar till medlemmar i 80-årsåldern, gemensamt är att vi inte tävlar med varandra utan i stället lär oss nya grejer av varandra.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvimmerby.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt