Astrid Lindgren Memorial Award är världens största pris för barn- och ungdomslitteratur med en prissumma på fem miljoner kronor. Årets pristagare är Marion Brunet som i sina ungdomsromaner lyckas skildra ungdomar i revolt mot ett korrupt samhälle och belysa deras kamp mot orättvisor.
”Marion Brunet är en strålande skildrare av ungdomars livsvillkor i en alltmer materialistisk och hotfull värld. Samtiden och framtiden vävs ihop i hennes självlysande berättelser, där vänskapens och kärlekens gränser ständigt prövas. Hennes verk skär rakt in i vår tid”, sa Boel Westin, ordförande i juryn för Astrid Lindgren Memorial Award, när pristagaren tillkännagavs.
"Världens bästa yrke"
Prisutdelningen ägde rum på Konserthuset i Stockholm i måndags och författaren besökte Astrid Lindgrens Värld och Astrid Lindgrens Näs i går och Astrid Lindgrens skola i dag.
En av programpunkterna vid hennes besök på Vimmerbyskolan var frågestund med årskurs fem-eleverna.
Hon började skriva när hon var sju-åtta år, debuterade med ungdomsromanen Frangine (Syrran) 2013 och har sedan dess skrivit 15 böcker som vänder sig till vuxna, ungdomar och barn.
– Författaryrket är världens bästa yrke. Det är fantastiskt att kunna skapa ett band med sina läsare och uppfinna nya världar. När jag var liten började jag skriva små historier i skrivböcker och sedan har det fortsatt därifrån, säger Marion Brunet.
Hon berättar att hon får sin inspiration överallt och drar en parallell till Emil i Lönneberga.
– Det är lite som med Emil i Lönneberga när han gör sina hyss. Hyss gör man inte, det bara blir. Det är lite samma sak när jag får idéer till mina böcker. Ibland kommer det bara en idé och jag vet inte varför den kommer. Det jag gillar med författarskapet är att jag kan gå in i en historia som jag skriver och glömma allt som jag har runt omkring mig.
"Jättefint erkännande för mitt arbete"
Författaren är bosatt i Marseille och uppskattar att hon har utsetts till årets ALMA-pristagare.
– Det är en stor ära och ett jättefint erkännande för mitt arbete. Jag är väldigt glad. Jag har vunnit andra priser, men det har inte varit så här stort och fint pris som detta är.
Vad hon ska göra med de fem miljoner kronorna har hon klart för sig.
– Jag ska köpa ett hus i Bretagne. Det ligger på västkusten i Frankrike. Där ska jag skriva, tillbringa tid med min son och mina vänner.
Författaren ger sin bild av Vimmerby
Hon tycker att hennes författarskap påminner en del om hur Astrid Lindgren skrev sina böcker.
– Jag kände inte till jättemycket av Astrid Lindgren från början. Jag läste mycket Emil som barn och har upptäckt hennes författarskap mer och mer och kan känna en tydlig koppling till mitt eget författarskap med hur man porträtterar barn, orättvisor och relationen med naturen.
Vad har du fått för bild av Vimmerby?
– Jag har inte sett så mycket av staden, men jag har varit på Astrid Lindgrens Värld och Astrid Lindgrens Näs. Det var jättehäftigt att få se var Astrid Lindgren lekte som barn. Jag växte också upp på landet så jag kan känna att det finns en koppling till min egen barndom. Jag gillar att jag har fått bo på Stadshotellet och se den lilla modellen av hotellet som finns på ALV.