Annons:

Man i Hultsfred greps för olaglig tv-streaming – NOA lägger locket på

En man i Hultsfreds kommun ska ha gripits nyligen för inblandning i IPTV. NOA lägger dock locket på. Foto: MostPhotos

Man i Hultsfred greps för olaglig tv-streaming – NOA lägger locket på

En man i 45-årsåldern, hemmahörande i Hultsfreds kommun, greps för ett par veckor sedan vid ett tillslag av polisen. Mannen ska vara misstänkt för inblandning i så kallad IPTV, olaglig tv-streaming. Polisens Nationella operativa avdelning, NOA, vill dock inte bekräfta våra uppgifter.

Annons:

Illegala tv-tjänster omsätter årligen miljarder kronor. Pengarna går i slutändan ofta till organiserad brottslighet, enligt Europol. 

Polisen har lagt ett stort fokus på att få fast personer som tillhandahåller olaglig tv-streaming, så kallad IPTV, till kunder. IPTV är en modern motsvarighet till illegala "piratkort" som gäckade tv-rättighetsinnehavare i början av 2000-talet.

– Det har ökat dramatiskt de senaste åren, sa Brita Wallström, gruppchef på polisens Nationella operativa avdelning (NOA), till Aftonbladet tidigare i år.

Sverige uppges vara näst värst i hela Europa när det kommer till illegalt film- och tv-tittande, enligt siffror från Europas motsvarighet till Patent- och registreringsverket. 

Nästan en tiondel av den svenska befolkningen tittar på illegal tv. IPTV innebär att man får tillgång till i princip alla tv-kanaler och filmer som finns – till en väldigt låg kostnad. 

– Vi har jobbat väldigt fokuserat med det här de senaste åren. Vi har sett att det har skett en väldigt stor ökning, både i antalet användare och tjänster som dyker upp. Vi jobbar väldigt aktivt och mycket med polisen i de här ärendena och nu ser vi att det kommer en stor mängd åtal som ligger i pipen, har Sara Lindbäck, jurist på Rättighetsalliansen, tidigare sagt till Aftonbladet.

Slog till i Hultsfred

Den senaste tiden har flera stora tillslag genomförts. Så sent som i juni gjorde Europol ett koordinerat tillslag i hela Europa. Då greps elva personer i Sverige misstänkta för att ha tillhandahållit illegal tillgång till över 40 000 streamingtjänster, tv-kanaler och filmer. 

Samma dag togs 50 servrar ned i Sverige och åtta andra europeiska länder. 

Enligt flera trovärdiga uppgiftslämnare till vår tidning greps en man i 45-årsåldern i Hultsfreds kommun vid ett tillslag för ett par veckor sedan. Mannen misstänks – eller misstänktes – för inblandning i IPTV-ärende. Ungefär samtidigt som mannen greps stängdes möjligheten att titta på IPTV ned för ett stort antal personer i vår trakt. 

Hur många det rör sig om är oklart. Exakt vilken roll Hultsfredsbon spelat är också okänt. Mannen ska efter ett antal dagar också ha släppts av polisen.

Även att titta på IPTV kan vara ett lagbrott, menar specialister på upphovsrätt. Det bygger på ett avgörande i EU-domstolen från 2017.

En person hade tillhandahållit en mediaspelare med hyperlänkar till hemsidor som man kunde streama upphovsrättsskyddat material från. Men EU-domstolen fastslog att även användarna av mediespelaren gjorde sig skyldiga till intrång.

– Domstolen noterade att det var avsiktligt och med vetskap om omständigheterna som köparna av mediespelaren tog del av de skyddade verken, gratis och utan samtycke från rättsinnehavarna. Privatpersoner som medvetet streamar olagligt innehåll kan alltså, beroende på omständigheterna, hållas ansvariga för intrång. Det är definitivt inte riskfritt, säger Tobias Kempas, advokat vid Advokatfirman Vinge KB, till Aftonbladet.

"Kan inte kommentera"

Men polisens fokus ligger på de som sprider tjänsten – inte de som väljer att använda den. Snarare är det en moralisk fråga, menar Brita Wallström.

– Man ger sina surt skattade pengar till någon som inte skattar för sin inkomst eller bidrar till samhället i övrigt, så självklart ska man tänka sig för innan man köper den här tygen av tjänst. Man riskerar ju även att tjänsten stängs ner.

Vilket nu ska ha hänt för ett stort antal personer i vårt område. Vår tidning har fått en mängd uppgifter om att just den här mannen i Hultsfreds kommun ska ha gripits, men första gången vi var i kontakt med Brita Wallström bad hon oss återkomma via mejl.

Under fredagen försökte vi på nytt få uppgifterna bekräftade.

"Jag kan tyvärr inte kommentera uppgiften", skrev hon då i ett mejl.

Mannen ska nu vara på fri fot.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt