Annons:

Dags för årliga loppet i Tuna – fokus på rörelseglädje och härlig stämning

Lördag 6 juni arrangerar IFK Tuna den sjätte upplagan av Tunajoggen. Drygt 100 deltagare är anmälda till loppet. Foto: Arkivbild

Dags för årliga loppet i Tuna – fokus på rörelseglädje och härlig stämning

På fredag anordnar IFK Tuna den sjätte upplagan av Tunajoggen som kommit att bli ett välbesökt evenemang med över hundra löpare och många påhejare. Förra året slogs deltagarrekord, och i skrivande stund ser årets deltagande ut att bli bara några färre än i fjol. 

Annons:

– Jag tror att vi har 104 anmälda idag. Det gick lite trögt i början så vi var lite oroliga, men som vanligt så har det kommit in många anmälningar på slutet, berättar Anna Källåker från IFK Tuna.

Hon fortsätter: 

– Förra året slog vi rekord och då tror jag vi hade 107 som deltog. De sista tre åren har vi varit över hundra, så det verkar ligga ganska stadigt däromkring. 

Fem olika distanser

Deltagarna har kunnat anmäla sig till fem olika distanser, från 100 meter och upp till 4,5 kilometer. Alla loppen startar och går i mål vid elljusspåret. 

– Vi kör samma upplägg som tidigare. En klass i taget, och så hejar vi på dem innan vi släpper i väg nästa. Det är ju egentligen inte tävlandet och tiderna som är det viktiga, utan att få folk i rörelse och få en fin dag ihop, säger Källåker. 

Många löpare är Tuna-bor, men deltar gör även folk från hela Vimmerby och Hultsfreds kommuner. Föreningen hoppas, trots en lite osäker väderprognos på många besökare som hejar fram löparna. 

– Man är varmt välkommen även om man inte springer! Det är viktigt med applåderna på upploppet. Det kommer att finnas korv och fika, och man får gärna komma och heja och uppleva den härliga stämningen! 

Annons:

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagensvimmerby.se

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt