Annons:

DACKARNAS NYA SKADESMÄLL – HAN BLIR BORTA I TVÅ VECKOR

Timo Lahtis högra axel har gått ur led och kör inga tävlingar under de två kommande veckorna. Foto: Ossian Mathiasson

DACKARNAS NYA SKADESMÄLL – HAN BLIR BORTA I TVÅ VECKOR

Dackarna har fått en tuff resultatmässig start i Bauhausligan. Här kommer nästa tunga besked. Timo Lahti är skadad och står över tävlingar under de två kommande veckorna. 

Annons:

Dackarna har efter premiärsegern hemma mot Lejonen åkt på tre knappa förluster mot Smederna, Västervik och Rospiggarna. 

I ett inlägg på Facebook meddelar Dackarnas nyckelförare Timo Lahti att han är skadad och tävlar inget de kommande två veckorna. Det var onsdagen som han körde en tävling i Dackarna och slog den högra axeln ur led. Efter konsultationer och sjukgymnastik på torsdagsmorgonen bestämde han sig för att försöka tävla i Polen på torsdagen. 

”Jag kände mig bra på träningen och hade ingen större smärta. Jag bestämde mig för att ge det ett försök, men min axel lossnade igen före mitt andra heat på startlinjen när jag jobbade på min startposition och det var allt”, skriver Timo Lahti på sin Facebooksida. 

Paus på två veckor

Han skriver vidare att han tvingas ta en paus på två veckor för att låta axeln återhämta sig. 

”Jag ångrar inte att jag deltog i tävlingen och skulle göra det igen när som helst om jag kände likadant som jag gjorde i dag (läs i går)”, skriver Timo Lahti. 

Lahti kommer med säkerhet missa Dackarnas hemmamatch mot Indianerna på tisdag. Om han kan vara tillbaka till matchen mot Piraterna den 17 juni är oklart. Han tvingas dessutom avstå helgens SEC-Challenge där de fem bästa förarna tar sig vidare till EM-serien. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt