Annons:

Vill få barnen att släppa skärmarna – flera sportlovsaktiviteter på Filmbyn

Flera aktiviteter anordnas på Filmbyn i Mariannelund under sportlovsveckorna. "Vi vill att barnen ska släppa skärmen och komma hit och spela och leka" säger Filmbyns verksamhetschef Ingela Nilsson Nachtweij. Foto: Filmbyn/Jakob Karlsson

Vill få barnen att släppa skärmarna – flera sportlovsaktiviteter på Filmbyn

Under två veckor i februari håller Filmbyn sportlovsöppet. Med lovaktiviteter som filmskapande, sällskapsspel med Astrid Lindgren-tema och sagoläsning med husets egen rövarhövding hoppas verksamhetschef Ingela Nilsson Nachtweij kunna locka lediga barn och unga att besöka verksamheten. 
– Vi vill att barnen ska släppa skärmen och komma hit och spela och leka!

Annons:

Det närmar sig sportlovstider i våra trakter. I Vimmerby kommun får skolbarnen vänta på ledighet till vecka åtta, men i Eksjö går skoltrötta ungdomar på lov redan nästa vecka. Aktiviteter för lovlediga barn och unga anordnas på olika håll. Filmbyn Småland i Mariannelund håller öppet under båda sportlovsveckorna, med start 8 februari, och hoppas kunna locka unga från skärmarna till aktiviteter kopplade till film och litteratur. 

– Vi vill att barnen ska släppa skärmen och komma hit och spela och leka, säger Filmbyns verksamhetschef Ingela Nilsson Nachtweij.

Förutom att utställningarna i Filmbyn kommer att vara öppna för besökare hittas det på lite extra spännande aktiviteter i huset under loven. Det kommer att finnas olika sällskapsspel kopplade till Astrid Lindgren och hennes författarskap att låna, och vid några tillfällen blir det finbesök i Mattisborgen.

– Vår egen rövarhövding kommer att finnas på plats och läsa ur Ronja-boken i borgen, berättar Ingela och tillägger att det blir på måndagen och fredagen vecka 7 och fredagen vecka 8. 

Under loven kommer det också finnas möjlighet att själv skapa film på Filmbyn. 

– Vi har en greenscreen-anläggning som vi kommer att rigga upp. Tanken är att man ska kunna hyra våra Ipads och själv göra spännande filmer med hjälp av greenscreen-tekniken. Det är lite med hjärtat i halsgropen vi gör det och jag hoppas att jag fattar tekniken, skrattar Ingela och tillägger att det nog ska gå bra. 

– Det passar ju väldigt bra till vårt filmtema, så det ser vi fram emot, säger Ingela.

Annons:

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagensvimmerby.se

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt