Knut Gunnarsson firar sitt viktiga 2–0-mål mot Hemgårdarna med att göra ett glädjeskutt.
Foto: Ossian Mathiasson
Ingenting har gått Vimmerby IF:s väg under de senaste veckorna. De tunga förlusterna har radat upp sig på löpande band samtidigt som skadelistan har växt. Inför dagens hemmamatch mot bottenkonkurrenten Hemgårdarnas BK var Vimmerby IF tabelljumbo i division 3.
Det är man inte längre. Vimmerby gjorde en helgjuten laginsats och fick jubla över fyra mål framåt, noll insläppta mål och en efterlängtad trepoängare.
Mittbacken Knut Gunnarsson kände mestadels lättnad efter slutsignalen.
– Det är väl mest lättnad. Fy fan så skönt, säger Knut Gunnarsson.
Vad tänker du kring den jobbiga period som ni har varit inne i efter starka vändningen mot Assyriska i premiären?
– När vi vände och vann den matchen kändes det som att vi var på gång och så blev det precis tvärtom. Jag vet inte. Vi har varit nära många gånger och det känns som att vi bara har väntat på detta. Lite för länge, tyvärr. Det är mycket vi har haft emot oss och nu var det jäkligt skönt att få lite med oss, säger Knut Gunnarsson.
"Roligare att göra mål på nick"
Anton Brorsson spräckte nollan efter halvtimmens spel och precis före halvtid kom mål nummer två. Knut Gunnarsson höll sig framme på en målvaktsretur och stötte in 2–0 från nära håll.
– Jag nickar först och Melker (Johansson) ska slå in den och skjuter på målvakten och sedan är det öppet mål för mig. 2–0 precis innan paus var viktigt.
I upptakten av andra halvlek fick Hemgårdarna en spelare utvisad och Knut Gunnarsson nickade in 3–0 i 54:e minuten.
– Vi hade några bra minuter där och det studsade vår väg för en gångs skull. Mitt andra mål var skönare, det är roligare att göra mål på nick.
"Jäkligt bra defensiv"
VIF vann till slut med 4–0 och Gunnarsson var extra nöjd med lagets insats i första halvlek.
– Vi har en jäkligt bra defensiv och alla tar jobbet i första halvlek. Andra halvlek blir lite mer svajig när vi leder med 3–0 och 4–0 och de har ett rött kort och chansar. Det blir öppet åt båda håll, men i första är det så stabilt bakåt så det går inte att klaga.
Vad kommer segern betyda för er framöver?
– Den kommer betyda otroligt mycket. Nu när vi ska möta Hjulsbro är det skönt att åka dit med en 4–0-seger istället för något annat resultat.