Maria Carlsson och Emilia Holmberg på Kalles Lek & Lattjo. Nu utökar man sin satsning på pensionärsluncher efter en utvärdering av den första tiden.
Foto: Simon Henriksson
Bakgrunden till Kalles Lek & Lattjos nya satsning på pensionärsluncher är flera kommunala beslut. Dels handlar det om att kommunen nu 1 april övergår från lagade portioner i sitt centralkök till färdigrätter för äldre med hemtjänst. Dels handlar det om att lunchrestaurangerna på Frödala, Granen och Solgläntan stängt.
Som ett komplement till detta tog företaget tidigare i år beslut om att satsa på pensionärsluncher. De äldre kunde då boka sin lunch dagen innan och antingen kunde man sitta där eller köpa med sig maten hem.
Varje vecka har det funnits två olika rätter att välja på och detta har nu testats under fem måndagar.
– Vi känner att vi vill vara med och göra en insats och känner att det är en öppen dörr här nu för att få ytterligare ett ben att stå på. Vår catering är stark, men mycket av det är mot slutet av veckan och i början av veckan är det inte så mycket catering. Vi har också en fantastisk kock i "Millan" (Emilia Holmberg) som jobbar här och vi gör redan en del lunchlådor till företag och till hockeyn när de har bortamatcher. Vi är ganska bra på lunchlådor och pensionärer är redan ganska mycket vår målgrupp, berättade Maria Carlsson när satsningen lanserades.
"Över förväntan"
Nu har den gått en tid och Kalles Lek & Lattjo har gjort en utvärdering.
– Ja, vi har gjort en utvärdering och vi är jättenöjda. Det har varit över förväntan. Nu har vi ändrat lite och justerat en aning, berättar Maria Carlsson.
Från och med nästa vecka kommer man enbart ha avhämtning men samtidigt utöka till att gälla både måndagar och onsdagar.
– Vi har valt att lägga måndagar och onsdag och så förbeställer man senast fredagen innan. Vi har bestämt oss för att köra april månad ut och sedan får vi utvärdera ytterligare en gång.
Vad går det att säga om intresset som varit?
– Det har funkat bra och varit över förväntan. Vi har fått väldigt positiva reaktioner. Jag har inga exakta siffror så, men det är mer än vi trodde men ändå lagom för oss med våra möjligheter och vårt kök.
"Försökt slänga ut krokar"
Kalles Lek & Lattjo har fått många förfrågningar om utkörning.
– Tyvärr har vi inte den möjligheten. Det vore toppen om någon annan kunde sköta det. Vi har försökt att slänga ut krokar åt flera håll, så jag hoppas att några går och funderar.
Utan utkörning blir det nämligen svårt att nå de personer som allra bäst behöver den här möjligheten, menar Maria Carlsson.
– Vi har inte möjlighet att lösa det själva, men om någon nappar på utkörning så kan vi ordna med lådorna. "Millan" (Emilia Holmberg) är fantastisk i köket, så kan någon göra det blir vi väldigt glada.
Har ni märkt att de som drabbas från den 1 april provat?
– Vi kanske inte når dem som drabbas allra värst. Det är ju de som sitter ensamma och inte kan hämta sin mat, så de når vi tyvärr inte utan utkörning.
"Ny kundgrupp"
Efter april kommer man nu utvärdera nästa veckas utökning och se hur det ska se ut i fortsättningen.
– Vi kommer alltid ha två rätter och på vissa rätter har vi fått sätta en maxgräns som vi nått. Det blir mycket att handskas med i vårt kök, men det har varit väldigt mycket positivt av det här och det är roligt att nå en ny kundgrupp, säger Maria Carlsson.