Annons:

Här kan du låna tält, flytvästar och sportutrustning i sommar - gratis

Kommunens sport- och fritidsbibliotek har flyttat tillfälligt till Vimmerby Turistbyrå. Foto: Johanna Karlsson

Här kan du låna tält, flytvästar och sportutrustning i sommar - gratis

Sport- och fritidsbiblioteket som till vardags huserar på Allaktivitetshuset Fabriken har under några sommarveckor flyttat tillfälligt till Vimmerby Turistbyrå. Allt från tält till bollar och kubb finns att låna helt gratis, men utlåningen går än så länge lite segt, berättar Thilde Björklund på turistbyrån.
– Jag tror inte folk förväntar sig den servicen.

Annons:

Liksom tidigare somrar har kommunens sport- och fritidsbibliotek under några veckor flyttat till Vimmerby turistbyrå på torget. I ett rum i anslutning till turistbyrån i Rådhuset finns nu mängder med sport- och fritidsartiklar till utlåning – alltifrån flytvästar och tält till kubb och olika bollar. Dessutom finns som vanligt ett stort schack, pingis och andra aktiviteter att roa sig med på torget utanför turistbyrån.

Efter några veckor med sport- och fritidsbiblioteket på plats kan Thilde Björklund som arbetar på turistbyrån konstatera att utomhusaktiviteterna på torget används flitigt, men att utlåningen går lite segare.

– Vi har hoppats på att det skulle bli ännu lite mer utlåning. Flytvästar är det som vi lånar ut allra mest, det är kul! 

Om det beror på att folk inte vet om att utlåningen finns eller något annat vet inte Thilde, men funderar över om det är så att folk tycker det verkar vara för bra för att vara sant. 

– Det är ju en väldigt bra service, och jag tror inte att folk förväntar sig den. Vi hade folk nyligen som kom in och frågade var de kunde betala för att spela biljard och pingis utanför. De blev chockade över att det var gratis, så jag tror inte folk förväntar sig att det är det helt enkelt. 

Får låna i upp till 14 dagar

Den som vill ge sig ut på tältsemester, ut och åka båt eller kanske prova på någon sport men saknar utrustning får alltså låna saker från sport- och fritidsbiblioteket helt gratis. 

– Det är enkelt. Man skriver in vad man har lånat och när man lämnar tillbaka. Det är en supersnabb procedur, och sedan får man ha grejerna i högst 14 dagar, säger Thilde.

Utanför turistbyrån är det i stort sett alltid några som roar sig med de olika aktiviteterna. 

– Vi sitter så vi hör vad som händer på torget, och jag tycker jag hör sorl därifrån helt tiden. Det är väldigt trevligt! 

Sport- och fritidsbiblioteket finns hos turistbyrån under vecka 27-33. Vanligtvis finns det i Allaktivitetshuset Fabriken. 

Annons:

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagensvimmerby.se

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt