Vimmerby kommun är på jakt efter två nya förvaltningschefer.
Foto: Simon Henriksson
Det är inte så ofta som Vimmerby kommun söker ny socialchef och ny skolchef. Att de gör det samtidigt lär inte ha hänt innan. Rekryteringarna har lagts ut externt och kommer att genomföras av Linköpingsföretaget Unik Resurs.
Intervjuer med slutkandidaterna kommer att genomföras under vecka 37-38.
– Därefter börjar en dialog mellan rekryterare och KSAU, som sedan mynnar ut i säkerhetsprövningar och säkerhetsintervjuer med de slutgiltiga kandidaterna. Vår målsättning är att beslut om tillsättning skall kunna ske under vecka 43. Detta kan dock påverkas av ansökningsunderlaget, tillgång till referenspersoner – vilket kan göra att processen förskjuts något, säger Ola Karlsson, blivande kommundirektör.
När tror du att de nya personerna kommer att finnas på plats i stadshuset?
– Vår förhoppning är att de nya personerna finns på plats till årsskiftet, men mer realistiskt är nog att tänka kvartal 1 2026. Det beror på uppsägningstider och så vidare.
Han blir tillfällig lösning
Anette Nilsson går i pension vid årsskiftet och där hoppas kommunen klara sig utan en tillförordnad lösning. För skolchefsposten har Anders Eriksson, som är verksamhetschef för gymnasiet och lärcenter, utsetts som vikarierande.
Påverkas kommunen av att två så högt uppsatta tjänster behöver tillsättas på nytt i samma veva?
– Det är klart det blir en påverkan, det blir det alltid i en organisation när en person försvinner som arbetat där under en längre period. Men på både socialförvaltningen och skolförvaltningen finns det många chefer och medarbetare med stor kompetens och lång erfarenhet. Tillsammans har man under flera år byggt upp fungerande rutiner, strukturer och arbetssätt. Därför är jag trygg i förvissningen om att de nya förvaltningscheferna kommer att få goda förutsättningar när de tillträder sina tjänster, och organisationen bibehålla den höga kvalitet som finns idag, säger Karlsson och fortsätter:
– Sedan kommer båda förvaltningarna att påverkas på det sättet att det alltid tar lite tid för den nya förvaltningschefen att lära känna organisationen, människorna, nuvarande strukturer och arbetssätt samt vilka utmaningar man står inför och vilka styrkor som finns i organisationen. Visst utvecklingsarbete och vissa processer kommer säkert därför att bli lite stillastående den första tiden.
För frågor runt Unik Resurs och kostnaderna för rekryteringarna hänvisar Karlsson till HR-chefen Marie Halldén. Hon har semester till 11 augusti.